Az égitest szinte minden tulajdonságát tekintve nagyon hasonlít a Földre, így megoldást jelenthet, ha bolygónk lakhatatlanná válik!
Földszerű bolygót fedeztek fel, amely az emberi élet számára is megfelelő lehet, írja a LADbible.
A tudósok szerint a felfedezés azért is elképesztően izgalmas, mert a potenciálisan lakható égitest mindössze 40 fényévnyire van tőlünk. A Gliese 12 b névre keresztelt vörös törpe 12,8 naponta kerüli meg gazdacsillagát a Halak csillagképben, és valamivel kisebb a Földnél.
A Vénuszra hasonlít leginkább
Nagyjából a Vénusz méretéhez hasonló, amely a második bolygó a Naptól számítva, és a legmelegebb, valamint a hatodik legnagyobb égitest Naprendszerünkben.
Az újonnan felfedezett planéta 42 Celsius fokra becsült felszíni hőmérséklete pedig valódi esélyt teremt arra, hogy egy nap majd ember élhessen ott. Persze ez jelenleg inkább elméleti lehetőségnek tűnik.
Az égitest légköri állapotáról azonban továbbra sem tudunk eleget, illetve azt sem, hogy van-e egyáltalán légköre. Márpedig ez fontos információ lenne ahhoz, hogy biztosan meg lehessen állapítani, hogy a Gliese 12 b képes-e fenntartani a víz és az élet létezéséhez megfelelő hőmérsékletet.
Alaposabb vizsgálat szükséges
Masayuki Kuzuhara, a tokiói Asztrobiológiai Központ szakértője elmondta: „Megtaláltuk a legközelebbi mérsékelt égövi, Föld nagyságú helyszínt. Bár még nem tudjuk, hogy van-e légköre, de úgy gondoljuk, hogy a Vénuszra hasonlít, mert hasonló méretű és hasonló mennyiségű energiát kap csillagától, mint bolygószomszédunk a Naprendszerben.”
Thomas Wilson, a Warwicki Egyetem professzora, aki szintén részt vett a felfedezésben, azt hangsúlyozta ki, hogy ez az igazán izgalmas felfedezés segíteni fogja a Földhöz hasonló bolygók kutatását.
„Sajnos ez a bolygó egy kicsit messze van ahhoz, hogy közelebbről is megismerhessük. A fény, amit most látunk, 40 évvel ezelőttről származik: ennyi időbe telt, mire eljutott hozzánk a Földre” – húzta alá.
Nagyon ritka az ilyen bolygó
Hozzátette, nagyon ritkák az olyan planéták, mint a Gliese 12 b, ezért nagyon kicsi rá az esély, hogy közelről is megvizsgálhassunk egyet, és megismerhessük légkörét és hőmérsékletét.
Wilson és a kutatócsoport egyébként a NASA műholdjainak adatait használta fel a bolygó létezésének és jellemzőinek megerősítésére. És az eddigi elemzések alapján jó hír, hogy a Gliese 12 b nem mutatja a mágneses aktivitás szélsőséges jeleit, a többi vörös törpével ellentétben.
Dr. Vincent Van Eylen, az UCL munkatársa szintén kihangsúlyozta, hogy a bolygó hőmérséklete nagyon hasonló lehet a földihez. „Ez nem feltétlenül garantálja, hogy a bolygó lakható, de nagyszerű lehetőséget teremt, hogy ezt alaposabban megvizsgáljuk” – fejtette ki.
Ez is érdekelhet:
- Kiderült: Einsteinnek már 100 éve teljesen igaza volt a fekete lyukak kapcsán
- Hoppá: a Marson fogunk élni 30 év múlva Elon Musk bejelentése szerint
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén
Minden kék szemű ember ugyanazon őstől származik